Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
SPC je spremna za dijalog, Vlada je na potezu * Vukčević: Vodiću DIK još tri godine * Samo jedinstveni možemo pobijediti DPS * U zamjenu za priznanje nudi robiju od sedam mjeseci * Nemoćni protiv prebrze Bjelorusije * Tabija od otomanskog utvrđenja do najljepšeg vidikovca * Ekološka bomba na vratima grada
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-01-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dritan Abazović, predsjednik GP URA:
Ako ne možemo da imamo pristojan izborni proces, vraćanje u jednopartijski sistem je naša realnost.

Vic Dana :)

Idu dva policajca pored skupštine i nađu mrtvog čovjeka. I ‘ajde da naprave zapisnik: „Dana 26.06.1995. u 9 časova ispred”...- Je li, kako se piše ‘skupština’? - pita policajac kolegu. - Ej, nisam siguran za skupštinu, ‘ajde da ga prebacimo ispred pošte, to znam kako se piše.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Moj doktor SPECIJALISTA UROLOGIJE KLINIČKOG CENTRA ALEKSANDAR MAGDELINIC ISTIČE DA SE OBOLJENJA SVE ČEŠĆE JAVLJAJU KOD MLAĐIH PACIJENATA
dr Aleksandar Magdelinić Karcinom prostate se može kontolisati Danas se ova bolest može liječiti i kontrolisati na nekoliko načina. Nekada je dovoljno samo redovno praćenje pacijenta, a vrlo često neophodno je  hirurško liječenje, radikalna zračna terapija, potom hormonska i hemio terapija, kaže Magdelinić
Dan - novi portal
Specijalista urologije Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Aleksandar Magdelinić kazao je za „Dan” da se urološke bolesti javljaju kako kod muškarca, tako i kod žena, različite životne dobi, ali da karcinom prostate predstavlja najčešći karcinom kod mušakraca starijih od sedamdeset godina života. Magdelinić ističe da je širok dijapazon pacijenata, i kreće se od mladih muškraca, koji najčešće obolijevaju od polno prenosivih urogenitalnih infekcija, pa do starijih osoba oba pola, koji pate od bolesti koje prate njihovu starosnu dob.

– Kod muškaraca nakon pedesete godine života najčešći su problemi vezani za benigno uvećanje prostate koji se manifestuju čestim, otežanim mokrenjem, noćnim ustajanjima, tankim i isprekidanim mlazom. Benigno uvećanje prostate može se liječiti medikamentoznom terapijom, a kada tegobe perzistiraju uprkos propisanoj terapiji, liječenje se sprovodi hiruškim putem. U zavisnosti od veličine prostate operativno liječenje se sprovodi na dva načina, transuretralna resekcija prostate ili otvorena hirurgija. Transuretralnim pristupom uvodi se poseban instrument kroz mokraćni kanal, i pod kontrolom kamere vrši se resekcija uvećanog tkiva prostate. Nakon ove intervencije kraći je postoperativni tok u odnosu na otvorenu hirurgiju, a pacijenti obično napuštaju bolnicu za 3-4 dana nakon operacije – ističe Magdelinić.

On navodi da nažalost, nisu sve bolesti prostate benigne prirode. Karcinom prostate predstavlja najčešći karcinom kod mušakraca starijih od sedamdeset godina života.

– Za dijagnozu ove opake i podmukle bolesti od izuzetnog značaja je određivanje vrijednosti PSA (tumorski marker za Ca prostate), ultrazvučni pregled i nezaobilazan fizikalni pregled specijaliste urologa. Danas se ova bolest može liječiti i kontrolisati na nekoliko načina. Nekada je dovoljno samo redovno praćenje pacijenta, a vrlo često neophodno je hirurško liječenje, radikalna zračna terapija, potom hormonska i hemio terapija. Pacijenti koji se mogu liječiti operativnim putem ili zračnom terapijom, imaju velike šanse da budu potpuno izliječeni. Sa druge strane, pacijenti koji nisu adekvatni za neku od radikalnih metoda liječenja, uz savremenu hormonsku i hemioterapiju mogu dobro kontrolisati napredovanje bolesti, pri čemu imaju prilično kvalitetan život. Mi na Klinici za urologiju KCCG sprovodimo sve navedene metode liječenja, a za svakog pacijenta ponaosob odluku o metodi liječenja i daljim dijagnostičkim metodama donosimo konzilijarno, u timu sa medikalnim onkologom i radioterapeutom – kaže Magdelinić.

Prema njegovim riječima, kod osoba ženskog pola, najčešći razlog posjete urologu je urinarna infekcija kojima su žene nekoliko puta podložnije u odnosu na muškarce.

– Žene u starijoj životnoj dobi često se javljaju zbog stres inkontinencije urina (nevoljno oticanje urina pri naporu), koje možemo liječiti nekada medikamentozno, a vrlo često operativnim putem, plasiranjem posebne mrežice koja podiže uretru i na taj način značajno smanjuje tegobe. Naravno, kada govorimo o urološkim bolestima, ne smijemo zaobići ni problem kalkuloze (kamenja), koji je na ovim prostorima uveliko prisutan, često izazvan metaboličkim i endokrinološkim poremećajima, nedovoljnim unosom tečnosti, a nekada i morfološkim anomalijama urinarnog trakta. Ranije je metoda izbora liječenja kalkuloze bila otvorena hirurgija, a danas imamo na raspolaganju nekoliko značajno manje invazivnih pristupa za rešavanje ovog ne tako rijetkog problema – navodi Magdelinić.

On ističe da na Klinici za urologiju duži niz godina uspješno se sprovodi ESWL metoda destrukcije kamena, koja predstavlja neinvazivnu proceduru sa veoma niskim procentom komplikacija.

– Zatim, tu su i endoskopske metode – ureterorenoskopija, u kojima takođe imamo dugogodišnje iskustvo, sa laserskom ili ultrazvučnom destrukcijom kamena, gdje se uz pomoć posebnog instrumenta koji je optičkim kablom povezan sa izvorom svjetlosti i kamerom, kroz mokraćne kanale pristupi kamenu, koji se potom razbije uz pomoć laserskog snopa. Moram se pohvaliti da smo nedavno dobili jedan od najsavremenijih aparata za lasersko razbijanje kamena kojim uspješno rješavamo i najkomplikovanije kalkuloze urinarnog trakta – kaže Magdelinić.

On navodi da nezaobilazna tema u razgovorima sa ljekarima su maligne bolesti.

– Ima se utisak da je broj malignih oboljenja u porastu, kao i da se određene maligne bolesti poslednjih godina javljaju u ranijoj životnoj dobi u odnosu na period od prije desetak godina i ranije. Pored karcinoma prostate, u urološkoj patologiji tumora značajno mjesto zauzimaju i karcinomi urotela, koji se mogu javiti u bubregu, mokraćnom kanalu i mokraćnoj bešici. Zatim, ne zaostajemo za zapadnim svijetom ni u procentu pojave karcinoma parenhima bubrega i testisa – navodi Magdelnić.

Unazad dvije godine na Klinici su u standardnu proceduru uveli laparoskopsku hirurgiju na bubrezima i mokraćnim kanalima, i na taj način vrše operacije tumora bubrega (laparoskopka parcijalna nefrektomija, laparoska nefrektomija), velikih cista na bubrezima i rekonstruktivnu hirurgiju mokraćnih kanala.

– Do sada smo uspješno uradili veći broj ovih operacija. Laparoskopska hirurgija danas predstavlja standard u hirurškom liječenju u svim značajnijim klinikama u svijetu, a mnoge od njih već laparoskopiju zamjenjuju robot asistiranom hirurgijom. U savremenoj medicini, ogroman značaj se pridaje minimalno invazivnim operativnim metodama, zahvaljujući kojima pacijenti trpe manji bol, imaju manji gubitak krvi, postoperativni oporavak traje značajno kraće, manji su rizici infekcije rane, a pacijent rano napušta bolnicu i relativno brzo se vraća svojim redovnim životnim obavezama – ističe Magdelinić.

D.B.






Rame uz rame sa centrima u Evropi 
Doktor Magdelinić ističe da navedene procedure sprovode samostalno sa timom stalno zaposlenih ljekara u KCCG.

- Velika olakšica u uvođenju ove savremene metode bila je ogromno hirurško iskustvo starijih kolega u otvorenoj hirurgiji. U planu nam je da vrlo brzo započnemo i laparoskopske operacije karcinoma prostate, kao i laparoskopske donor nefrektomije kod transplantacije bubrega. Naši urolozi kontinuirano se edukuju u referentnim ustanovama u okruženju i u zemljama Evropske Unije, i na taj način uvodimo nove metode kojima želimo da budemo rame uz rame savremenim zdravstvenim centrima u Evropi, kako bismo našim građanima pružili sve metode liječenja koje imaju i građani u razvijenim zemljama. Volje i želje za stručnim usavršavenjem nam ne fali, tako da smo za narednu godinu planirali dodatne edukacije iz oblasti endoskopije, laparoskopske hirurgije, i genitalne hirurgije, prisustvo regionalnim i evropskim urološkim skupovima.



”Na Klinici za urologiju duži niz godina uspješno se sprovodi ESWL metoda destrukcije kamena, koja predstavlja neinvazivnu proceduru sa veoma niskim procentom komplikacija.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovla¹æeno kori¹æenje sadr¾aja ¹tampanog i on-line izdanja Dana ka¾njivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na za¹titu od istog, kao i na naknadu ¹tete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, ¹tampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi naèin javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz na¹ih izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"